یک قدم جلوتر

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر وجعلنا من خیر انصاره واعوانه والمستشهدین بین یده

یک قدم جلوتر

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر وجعلنا من خیر انصاره واعوانه والمستشهدین بین یده

یک قدم جلوتر

یکى از شما دوستان گفتید که نسل کنونى کشور و ملت ما، از نسل اولِ انقلاب کمتر نیستند، این حرف من است؛ بنده هم همین عقیده را دارم و بارها هم گفته‌ام و به این معتقدم. شما جوانهاى نسل امروز، در بخشهاى مختلف نشان دادید که یک قدم جلوتر رفته‌اید؛ یعنى نسل جوان ما یک قدم به جلو حرکت کرده است؛ منتها کوره‌ى جنگ تحمیلى و دفاع مقدس و آن حال و هواى عجیب، یک تأثیرات طبیعى‌اى دارد. اگر آن وضعیت، امروز هم پیش میآمد، آن وقت معلوم میشد که جوانهاى ما چقدر در زمینه‌هاى معنوى پیش رفته‌اند. و ما امروز داریم این را مشاهده میکنیم؛ هم در دانشگاهها و هم در بیرون دانشگاه‌ها. بنابراین علم را باید با دین و اخلاق توأم کرد.
امام خامنه ای

کلمات کلیدی

ssd

.: ولایت فقیه :.

شنبه, ۲۱ تیر ۱۳۹۳، ۰۲:۴۳ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

ولایت فقیه ، واژه ای که از دبیرستان ها گرفته تا دانشگاه های بزرگ مورد بحث دانش آموزان و دانشجویان زیادی قرارگرفته است.گاهی جبهه ی باطل شبههای ساده وبی اساس را در دل اهل حق می اندازد و اهل حق به دلیل نداشتن اطلاعات کافی­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­از این موضوع ، مجبور به تسلیم می شوند. واین تسلیم شدن حتی موجب شک کردن در این موضوع و حتی کار به تعیین تکلیف برای ولایت کشیده است.

در این جا به مبحث ولی فقیه و اهمیت وجایگاه آن خواهیم پرداخت.بعد از امام زمان(عج)که غیبت صغری وکبری شروع شد هر چند مردم از دیدن امام وحضور در محضر امام محروم شدند،ولی این دلیل بر آن نیست که هدایت گیری امام نیز از انسان ها منقطع شود.از آن بالاتر خدا نیز وعده داده است که هیچ گاه زمین را  از حجت تهی نگذاشته و نمی گذارد،تا این که حجت را بر تمام آدمیان تمام کند.یعنی هدایت از طرف خدا همیشه بوده و باید باشد،در حالی که لحظه ای از آن هدایت کم نشده است.هدایت از طرف خدا، برای سعادت وتعالی انسان ها ،توسط امام معصوم صورت می گیرد،اما حال که امام زمان(عج) در پشت پرده های غیبت به سر می برند(البته امور را تدبیر می کنند)هدایت انسان ها قطع می شود؟آیا خدا مردم وحکومت های قبل از غیبت امام را بیش تر از انسان های بعد از غیبت دوست داشته است؟آن کس که می گوید ولایت فقیه معنایی نداشته و واقعیتی ندارد و آن ادامه ی سلطنت پادشاهی است،چگونه به پرسش های فوق پاسخ می گوید؟ پیامبری که بعد از پیامبری می آمد،کدام یک سلطنت پادشاهی داشته اند؟پس اگر عدل و حکمت خدا می گوید که باید در همه ی دوران ها وحکومت ها ،هدایتگری برای انسان باشد وآن هدایتگر پیامبران وبعد از  آن امامان معصوم،یعنی انسان هایی که خود در قله های ارزش های انسانی بوده ، باشندحال که مردم در دوران غیبت به سر می برندآن هدایت گر ولی فقیه است.

پیامبران الهی از آدم تا خاتم وامامان معصوم ،همه وهمه از سوی خدا تعیین شده وجامعه را هدایت می کردند، مگر می شود خدا تصمیم به هدایت بشر بکند،بعد انتخاب هدایتگر را به عهده ی خود مردم بگذارد.مردم باهم جنگ کنند،جنگ کنند تا بالاخره آن که ثروتش بر دیگری می چربد بر منصب حکومت بنشیند و مردم را هدایت کند!!!

نتیجه ی این هدایت چه می شود؟بی عدالتی ،ظلم ،نابرابری،عدم آرامش،خود کامگی،خود خواهی و... از نتایج حکومت داری غیر الهی است که در راس آن بشری غیر الهی است.نتیجه آنکه ،بعد از غیبت صغری نیز هدایت از طرف خدا ادامه داشته و آن به دست ولی فقیهی است که از طرف امام معصوم برگزیده می شود.

بر عکس تفکراتی که اعتقاد دارند ولایت فقیه واژه ای است که از بعد از انقلاب اسلامی ،عده ای روحانی آن را بر سر زبان ها جاری کردند.خیر، مسئله ولایت فقیه از بعد از غیبت شروع می شود.لکن ممکن است لفظ ولایت فقیه چیز دیگری بوده باشد.مثلا در زمان شیخ مفید به ولایت فقیه ولایت سلطان نیز گفته می شد،اما این تغییرات به اصل قضیه لطمه ای نمی زند.

نکته ی بعدی آن است که ولایت یک نور است که در قلب شخص متجلی می شود.ولایت جایگاهی بعد از بقا بعد از فنا است که خدا آن نور را در دل آن کس که ظرفیت آن را دارد می اندازد.

حال که متوجه شدیم ولی فقیه از جانب خدا وامام معصوم برگزیده شده وهدایت بشریت را به عهده می گیرد،به راستی از کجا باید دانست ولی فقیه ما همان است که خدا برگزیده است؟از کجا باید دانست ادعای ولی فقیهی او درست است؟آن کس که در ولی فقیه بودن امام خامنه ای شک می کند،باید بگوید اگر قرار است امام خامنه ای ولی فقیه نباشد،مطمئناً شخص دیگری این مقام را باید داشته باشد،وکسی که این مقام را دارد از برای هدایت جامعه به سوی تمام کمالات،لحظه ای نباید سکوت کرده وگوشه ای بنشیند وبترسد از آن که اگر یک وقت وجود خود را اعلام کند ممکن است بر علیه اش قیام کنند،در این صورت است که باید وجود خود را به همگان اعلام کند وزمام حکومت را به دست گرفته تا وظیفه ای که خدا بر دوشش نهاده است را به خوبی انجام دهد.همان طور که گفته شد،حتی اگر مردم هم قبول نکردند باید او بر سر حرفش باقی بماند،چرا که مساله بسیار جدی است.به صورتی که مردم می توانند ولایت فقیه را قبول نداشته باشند ولی آن را نمی توانند انکار کنند.

اما حال این شخص کجاست؟اگر هست واعلام موجودیت نمی کندپس چگونه می خواهد ما را هدایت کند؟

پس تا این جا روشن شد که ولی فقیه باید برای گرفتن زمام حکومت، از برای هدایت،اعلام موجودیت کرده وتمام تلاش خویش را در این راه بکند وجامعه را به پیش ببرد.

حال این اعلام موجودیت به چند شکل صورت می گیرد.

ممکن است ولی فقیه قبلی از طریق الهاماتی که به او می شود ولی فقیه بعدی را شناسایی کرده  وبر همگان معرفی کند،مانند امام خمینی که بارها،حتی در لحظات آخر چندین بار امام خامنه ای را به عنوان ولی فقیه معرفی کردند. البته وقتی ایشان را به عنوان ولی فقیه معرفی می کنند،ایشان اول آن منصب را قبول نمی کنند تا بتوانند حجت را به خوبی بر همگان تمام کنند،ولی آنگاه که بر ایشان اصرار می کنند،ایشان می گویند:من این منصب راپذیرفته واین راه را با استقامت ادامه خواهم داد.مانند امام علی علیه السلام که هنگامی که مردم برای حکومت به ایشان روی می آورند،ایشان نمی پذیرند تا حجت را بر مردم تمام کنند،ولی هنگامی که به ایشان اصرار می شود،آن منصب را قبول می کنند تا بتوانند عدالت را به اجرا گذارند.(برای اطلاعات بیشتر در این موضوع به نهج البلاغه رجوع کنید تا این قضیه را به زبان خود امام علی بخوانید.)البته خود آن ولی فقیه نیز از طریق نور ولایتی که به قلبش می تابد متوجه این موضوع می شود.

شاید در مورد نظر امام بر رهبری بگویید پس منتظری چه می شود؟در بحث ولایت فقیه این گونه است که ولی فقیه بعدی پیرو ولی فقیه قبلی است،یا بهتر بگوییم راه شان در یک مسیر است.لطفا به این کلیپ توجه کنید.


دریافت
مدت زمان: 29 ثانیه

همان طور که اگر همه ی پیامبران الآن مبعوث شوند نیز هیچ گونه دوئیت  با یکدیگر ندارند.دین محمد(ص)ادامه دهنده ی دین موسی وعیسی وابراهیم است،وهیچ فرقی بایکدیگر ندارد،چرا که هدف یک چیز واحد است وآن تربیت انسان است(البته مسیحیت و یهودیتی که دستخوش تغییر بشر نشده باشد.)اما راه منتظری و امام از یکدیگر فاصله گرفت،وآن نامه ی امام به منتظری بر همگان نشان داد که منتظری همان نیست که بخواهد جامعه را به سمت فلاح وصلاح پیش ببرد.(برای خواندن نامه به صحیفه ی نور مراجعه کنید).

اما  ادامه این که چگونه ولی فقیه بر مردم وجامعه معرفی می شود.

گاهی می شود که خود امام زمان(عج)به یک اهل خبره ای که خود مقامات عالیه کمال را طی کرده است القا می کند که فلان کس ولی فقیه بعدی است.یا حتی خود شخص متوجه نور ولایت در قلبش شده واعلام می کند،بعد اهل خبره ای که شرایط فوق را دارند،شرایط اورا سنجیده وبه ادعایش پی می برند.

اما در مورد موضوع مجلس خبرگان باید گفت که،وظیفه ی او انتخاب ولی فقیه نیست،بلکه وظیفه اش بعد از شناخت ولی فقیه پشتیبانی از اوست.چنان چه مجلس خبرگانی بخواهد ولی فقیه را انتخاب کند،ثقیفه های زیادی پیش خواهد آمد.

ممکن است با خود بگویید،شما گفتید اگر ولی فقیه،یعنی به قول خودتان شخصی الهی، بر جامعه حکومت نداشته باشد،ظلم ها وخودکامگی ها به وجود خواهدآمد،پس چرا اکنون که ولی فقیه بر منصب حکومت است چرا ظلم ونابرابری وجود دارد؟

باید گفت در جامعه ای که داریم،قدرت به صورت کامل در دست ایشان نیست،بلکه ایشان نیز در چهار چوب قانون اساسی فعالیت خود را انجام می دهند،واین محدودیت های فراوانی را برای ایشان به وجود می آورد.چنان چه تا اکنون نیز ذره ای از این چهار چوب خارج نشدند،وگر نه مطمئن باشید اگر چنین اتفاقی افتاده بود،لحظه به لحظه دشمنان ما آن را  به صورت مقاله وفیلم و... به گوش همگان می رسانند که رهبر ایران بی قانونی کرده است.وجود دشمن خارجی نیز این مساله را تشدید می کند.

به امید حاکمیت کامل مسلم زمان ما یعنی امام خامنه ای بر همه ی امور تا رسیدن به ظهور حضرت بهار(عج).

مسلم زمانمان را تنها نگذاریم.

والسلام.

مصطفی شمس

  • مصطفی شمس

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی